




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,304 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 700 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 025-411-683 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#208 38 Seventh Avenue
| Sold Price: | $513,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 798 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3081948 |
| Distance: | 121 m |
#109 55 Eighth Avenue
| Sold Price: | $608,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $543 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 862 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3072493 |
| Distance: | 348 m |
#208 55 Eighth Avenue
| Sold Price: | $470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 651 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3094153 |
| Distance: | 348 m |
#316 55 Eighth Avenue
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $358 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 568 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3086299 |
| Distance: | 348 m |
#210 808 Sangster Place
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $421 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 837 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3070229 |
| Distance: | 361 m |
#106 85 Eighth Avenue
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 734 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3091896 |
| Distance: | 388 m |
#213 15 Smokey Smith Place
| Asking Price: | $568,888 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 713 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126075 |
| Distance: | 0 m |
#122 18 Jack Mahony Place
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 735 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107601 |
| Distance: | 0 m |
#125 600 Park Crescent
| Asking Price: | $559,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 748 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117941 |
| Distance: | 121 m |
#415 365 Ginger Drive
| Asking Price: | $429,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 834 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114308 |
| Distance: | 527 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $526,000 | $526,000 | -2.4% |
| 2024 | $0 | $539,000 | $539,000 | +0.7% |
| 2023 | $0 | $535,000 | $535,000 | +16.1% |
| 2022 | $0 | $461,000 | $461,000 | +4.4% |
| 2021 | $0 | $441,700 | $441,700 | +8.4% |
| 2020 | $0 | $407,600 | $407,600 | - |