
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,029 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 656 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 032-333-871 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#304 668 Columbia Street
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $483 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 728 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3053270 |
| Distance: | 90 m |
#907 14 Begbie Street
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $443 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 715 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3060814 |
| Distance: | 150 m |
#1101 14 Begbie Street
| Sold Price: | $518,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 760 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3084513 |
| Distance: | 150 m |
#1808 610 Victoria Street
| Sold Price: | $485,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 670 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3042131 |
| Distance: | 300 m |
#2103 908 Quayside Drive
| Sold Price: | $491,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $388 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 591 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3099211 |
| Distance: | 386 m |
#905 988 Quayside Drive
| Sold Price: | $551,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $501 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 736 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116541 |
| Distance: | 412 m |
#3205 680 Quayside Drive
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $305 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 583 sqft |
| Price / SqFt: | $1,029 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3102007 |
| Distance: | 0 m |
#802 660 Quayside Drive
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,029 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3104420 |
| Distance: | 0 m |
#3502 680 Quayside Drive
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $348 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $991 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3114871 |
| Distance: | 0 m |
#611 618 Carnarvon Street
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 633 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112617 |
| Distance: | 237 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $612,000 | $612,000 | - |