




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,855 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,572 sqft |
| Age | 136 years (1890) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,642 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 113.8 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-098-033 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
1409 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,835,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066887 |
| Distance: | 9 m |
1112 Fourth Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,685 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3099918 |
| Distance: | 625 m |
1602 Tenth Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3072217 |
| Distance: | 830 m |
905 Edinburgh Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,872 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081643 |
| Distance: | 935 m |
911 Dublin Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073944 |
| Distance: | 963 m |
7696 Davies Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3075547 |
| Distance: | 1.3 km |
1501 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115189 |
| Distance: | 436 m |
1515 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114894 |
| Distance: | 473 m |
1115 Dublin Street
| Asking Price: | $1,870,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118540 |
| Distance: | 761 m |
7290 11th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,052 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080785 |
| Distance: | 883 m |
7549 10th Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,432 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092833 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,129,000 | $728,000 | $1,857,000 | +3.2% |
| 2025 | $1,167,000 | $633,000 | $1,800,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,143,000 | $627,000 | $1,770,000 | +2.5% |
| 2023 | $1,137,000 | $589,000 | $1,726,000 | +26.8% |
| 2022 | $1,000,000 | $361,000 | $1,361,000 | +35.4% |
| 2021 | $772,000 | $233,000 | $1,005,000 | +25.0% |
| 2020 | $728,000 | $76,300 | $804,300 | - |