

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,824 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,414 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,081 sqft) |
| Land Frontage | 46.13 ft |
| Land Dimensions | 46.13 x 131.83 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 013-471-732 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,450,000 | $519,000 | $1,969,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,499,000 | $523,000 | $2,022,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,468,000 | $537,000 | $2,005,000 | -0.9% |
| 2023 | $1,461,000 | $562,000 | $2,023,000 | +13.7% |
| 2022 | $1,278,000 | $502,000 | $1,780,000 | +18.7% |
| 2021 | $986,000 | $514,000 | $1,500,000 | +8.3% |
| 2020 | $993,000 | $392,000 | $1,385,000 | - |
1409 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,835,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066887 |
| Distance: | 521 m |
1407 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,572 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 136 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,642 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095546 |
| Distance: | 521 m |
7877 15th Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3073104 |
| Distance: | 1.5 km |
218 Osborne Avenue
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,007 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3081859 |
| Distance: | 1.8 km |
8029 15th Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,703 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,488 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3059016 |
| Distance: | 1.9 km |
345 Fenton Street
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,953 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,340 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3057091 |
| Distance: | 1.9 km |
7290 11th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,052 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080785 |
| Distance: | 363 m |
1712 Nanaimo Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,383 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,799 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128679 |
| Distance: | 697 m |
7728 Mary Avenue
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,989 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112078 |
| Distance: | 815 m |
7769 10th Avenue
| Asking Price: | $1,629,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,477 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,050 sqft) |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3067510 |
| Distance: | 1.1 km |
413 Seventh Avenue
| Asking Price: | $2,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3077213 |
| Distance: | 1.5 km |