




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,272 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,182 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,060 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-801-153 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
415 Alberta Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,844 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3064046 |
| Distance: | 436 m |
367 Alberta Street
| Sold Price: | $1,058,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,630 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,240 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3052398 |
| Distance: | 554 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263134432/83dcefb7.jpeg)
401 School Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,006 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112805 |
| Distance: | 565 m |
412 Blair Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,775 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118957 |
| Distance: | 751 m |
113 Eighth Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,972 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3051950 |
| Distance: | 959 m |
8264 14th Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,097 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,488 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3091398 |
| Distance: | 1.2 km |
922 Surrey Street
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,098 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,600 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107172 |
| Distance: | 918 m |
918 Ladner Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,607 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079715 |
| Distance: | 971 m |
917 Ladner Street
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077638 |
| Distance: | 1.0 km |
7776 Davies Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,789 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109837 |
| Distance: | 2.4 km |
1016 Tenth Avenue
| Asking Price: | $988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,768 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,269 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095784 |
| Distance: | 2.4 km |
836 Thirteenth Street
| Asking Price: | $1,258,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127567 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,561,000 | $51,800 | $1,612,800 | -3.9% |
| 2024 | $1,617,000 | $61,000 | $1,678,000 | +1.9% |
| 2023 | $1,581,000 | $65,300 | $1,646,300 | +10.6% |
| 2022 | $1,423,000 | $65,400 | $1,488,400 | +34.4% |
| 2021 | $1,033,000 | $74,100 | $1,107,100 | -3.3% |
| 2020 | $1,081,000 | $64,200 | $1,145,200 | - |