

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,991 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,364 sqft |
| Age | 90 years (1936) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,808 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-085-851 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
1311 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,164 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3091698 |
| Distance: | 376 m |
1613 Hamilton Street
| Sold Price: | $1,484,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115866 |
| Distance: | 595 m |
812 Dublin Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3063971 |
| Distance: | 647 m |
403 Ninth Street
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3081873 |
| Distance: | 1.1 km |
929 Sixth Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087340 |
| Distance: | 1.1 km |
215 Eighth Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,865 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3093512 |
| Distance: | 1.6 km |
1315 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,498 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126299 |
| Distance: | 124 m |
836 Thirteenth Street
| Asking Price: | $1,258,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127567 |
| Distance: | 135 m |
1408 Edinburgh Street
| Asking Price: | $1,389,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,276 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3095274 |
| Distance: | 226 m |
1038 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,312 sqft) |
| Days on Market: | 235 |
| MLS® Number: | R3055280 |
| Distance: | 424 m |
1224 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,096 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077115 |
| Distance: | 513 m |
810 Dublin Street
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095625 |
| Distance: | 659 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,423,000 | $136,000 | $1,559,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,471,000 | $131,000 | $1,602,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,441,000 | $167,000 | $1,608,000 | +0.3% |
| 2023 | $1,433,000 | $170,000 | $1,603,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,255,000 | $180,000 | $1,435,000 | +23.3% |
| 2021 | $968,000 | $196,000 | $1,164,000 | +7.5% |
| 2020 | $910,000 | $173,000 | $1,083,000 | - |