























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,038 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 577 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 027-166-121 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $449,000 | $449,000 | -9.1% |
| 2024 | $0 | $494,000 | $494,000 | -1.2% |
| 2023 | $0 | $500,000 | $500,000 | +11.9% |
| 2022 | $0 | $447,000 | $447,000 | +10.6% |
| 2021 | $0 | $404,000 | $404,000 | - |
#1402 814 Royal Avenue
| Sold Price: | $437,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $360 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 554 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098193 |
| Distance: | 0 m |
#202 828 Royal Avenue
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 705 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3049151 |
| Distance: | 50 m |
#2101 823 Carnarvon Street
| Sold Price: | $493,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 524 sqft |
| Price / SqFt: | $941 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3079686 |
| Distance: | 162 m |
#1806 823 Carnarvon Street
| Sold Price: | $491,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 524 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3066109 |
| Distance: | 162 m |
#804 823 Carnarvon Street
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 518 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3095623 |
| Distance: | 162 m |
#1005 823 Carnarvon Street
| Sold Price: | $549,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 677 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090466 |
| Distance: | 162 m |
#1103 814 Royal Avenue
| Asking Price: | $439,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 565 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115030 |
| Distance: | 0 m |
#402 55 Tenth Street
| Asking Price: | $399,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $305 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 544 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102236 |
| Distance: | 171 m |