


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,369 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,174 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x 165 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-629-837 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
620 Thirteenth Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,158 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114210 |
| Distance: | 235 m |
528 Sixteen Street
| Asking Price: | $1,299,800 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,950 sqft) |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3065123 |
| Distance: | 296 m |
7880 15th Street
| Asking Price: | $1,789,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,925 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3094050 |
| Distance: | 904 m |
#4 7353 12th Ave
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,280 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104217 |
| Distance: | 1.1 km |
7353 14th Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,342 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3063230 |
| Distance: | 1.4 km |
8015 11th Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,257 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3100129 |
| Distance: | 1.9 km |
#3 7893 2nd Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,691 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3072093 |
| Distance: | 2.1 km |
7813 18th Avenue
| Sold Price: | $1,709,050 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106349 |
| Distance: | 2.1 km |
7150 Canada Way
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3076184 |
| Distance: | 2.2 km |
6980 Humphries Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,743 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3081252 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,072,000 | $441,000 | $1,513,000 | -5.0% |
| 2025 | $1,109,000 | $483,000 | $1,592,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,080,000 | $428,000 | $1,508,000 | +31.2% |
| 2021 | $807,000 | $342,000 | $1,149,000 | +11.6% |
| 2020 | $733,000 | $297,000 | $1,030,000 | - |