











This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,913 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,620 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,135 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x 116 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-833-337 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
8455 Cade Barr Street
| Asking Price: | $939,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3092877 |
| Distance: | 49 m |
33480 Blueberry Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,914 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121715 |
| Distance: | 402 m |
8442 Harms Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117818 |
| Distance: | 513 m |
33116 Dalke Avenue
| Asking Price: | $935,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,619 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,242 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113203 |
| Distance: | 523 m |
33056 Cherry Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,237 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109898 |
| Distance: | 641 m |
33275 Cherry Avenue
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,069 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3119943 |
| Distance: | 234 m |
8317 Blueberry Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3094937 |
| Distance: | 351 m |
33219 Best Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,083 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,717 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3069109 |
| Distance: | 627 m |
8381 Casselman Crescent
| Sold Price: | $876,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,562 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3115433 |
| Distance: | 636 m |
8134 Philbert Street
| Sold Price: | $958,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,407 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3054547 |
| Distance: | 768 m |
32993 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $989,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3070780 |
| Distance: | 770 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $599,000 | $313,000 | $912,000 | -8.6% |
| 2023 | $675,000 | $323,000 | $998,000 | +10.5% |
| 2022 | $589,000 | $314,000 | $903,000 | +36.0% |
| 2021 | $398,000 | $266,000 | $664,000 | +7.4% |
| 2020 | $407,000 | $211,000 | $618,000 | - |