







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,221 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,310 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,717 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-611-151 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8381 Casselman Crescent
| Sold Price: | $876,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,562 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3115433 |
| Distance: | 266 m |
8305 Casselman Crescent
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094707 |
| Distance: | 321 m |
8317 Blueberry Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3094937 |
| Distance: | 432 m |
8479 Cade Barr Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,135 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3078262 |
| Distance: | 513 m |
33370 Cherry Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3039820 |
| Distance: | 514 m |
8268 Melburn Drive
| Sold Price: | $919,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,992 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,075 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097711 |
| Distance: | 631 m |
8442 Harms Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117818 |
| Distance: | 0 m |
8455 Cade Barr Street
| Asking Price: | $939,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092877 |
| Distance: | 540 m |
33359 Whidden Avenue
| Asking Price: | $985,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,837 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3102565 |
| Distance: | 561 m |
8102 Knight Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125912 |
| Distance: | 769 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $739,000 | $244,000 | $983,000 | -4.6% |
| 2024 | $717,000 | $313,000 | $1,030,000 | -3.4% |
| 2023 | $724,000 | $342,000 | $1,066,000 | +12.1% |
| 2022 | $674,000 | $277,000 | $951,000 | +32.5% |
| 2021 | $478,000 | $240,000 | $718,000 | +8.1% |
| 2020 | $430,000 | $234,000 | $664,000 | - |