







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,841 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,111 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,017 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x 113 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow, Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 017-452-147 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263101803/83dcefb7.jpeg)
8116 Cedar Street
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,867 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3080176 |
| Distance: | 315 m |
32720 Adams Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111483 |
| Distance: | 408 m |
33106 Best Avenue
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3077750 |
| Distance: | 484 m |
32653 Hood Avenue
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,435 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077389 |
| Distance: | 491 m |
32610 Hood Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099042 |
| Distance: | 571 m |
33219 Best Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,083 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,717 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3069109 |
| Distance: | 702 m |
32972 Arbutus Avenue
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,298 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098071 |
| Distance: | 366 m |
33056 Cherry Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,237 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109898 |
| Distance: | 444 m |
8024 Cedar Street
| Asking Price: | $879,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3100451 |
| Distance: | 485 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $596,000 | $315,000 | $911,000 | -5.1% |
| 2025 | $641,000 | $319,000 | $960,000 | -1.2% |
| 2024 | $651,000 | $321,000 | $972,000 | -0.7% |
| 2023 | $671,000 | $308,000 | $979,000 | +10.4% |
| 2022 | $585,000 | $302,000 | $887,000 | +35.8% |
| 2021 | $396,000 | $257,000 | $653,000 | +7.2% |
| 2020 | $404,000 | $205,000 | $609,000 | - |