







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,593 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,128 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,260 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-212-671 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8226 Cade Barr Street
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,764 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3054774 |
| Distance: | 204 m |
8074 Waxberry Crescent
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,978 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3095728 |
| Distance: | 214 m |
8054 Brown Crescent
| Sold Price: | $827,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,229 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,129 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3101290 |
| Distance: | 361 m |
8134 Philbert Street
| Sold Price: | $958,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,407 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3054547 |
| Distance: | 455 m |
33370 Cherry Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3039820 |
| Distance: | 457 m |
33591 12 Avenue
| Sold Price: | $1,122,400 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3079489 |
| Distance: | 459 m |
8102 Knight Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125912 |
| Distance: | 152 m |
8057 Waxberry Crescent
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,162 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126139 |
| Distance: | 275 m |
8455 Cade Barr Street
| Asking Price: | $939,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092877 |
| Distance: | 617 m |
7958 Taulbut Street
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,194 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,127 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108577 |
| Distance: | 659 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $758,000 | $104,000 | $862,000 | -1.6% |
| 2024 | $736,000 | $140,000 | $876,000 | -0.1% |
| 2023 | $743,000 | $134,000 | $877,000 | +8.3% |
| 2022 | $691,000 | $119,000 | $810,000 | +36.4% |
| 2021 | $489,000 | $105,000 | $594,000 | +10.5% |
| 2020 | $441,000 | $96,500 | $537,500 | - |