
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,114 sqft |
| Age |
| 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,993 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 111 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 000-691-062 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
32925 Orchid Court
| Sold Price: | $807,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,464 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3112476 |
| Distance: | 615 m |
7540 Welton Street
| Sold Price: | $655,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 856 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3064596 |
| Distance: | 721 m |
32828 12 Avenue
| Sold Price: | $889,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 927 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,290 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3078494 |
| Distance: | 850 m |
32810 2nd Avenue
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 999 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,906 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3036835 |
| Distance: | 1.4 km |
32495 McRae Avenue
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,041 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,245 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3092065 |
| Distance: | 1.5 km |
7683 Hurd Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,100 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3080816 |
| Distance: | 2.2 km |
7566 Dunsmuir Street
| Asking Price: | $757,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,387 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,785 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098951 |
| Distance: | 783 m |
7461 Murray Street
| Asking Price: | $808,888 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $617 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,067 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3080503 |
| Distance: | 918 m |
32774 Badger Avenue
| Asking Price: | $729,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 975 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3106436 |
| Distance: | 1.0 km |
33861 Prentis Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,333 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,500 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3103462 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $625,000 | $160,000 | $785,000 | -9.6% |
| 2024 | $683,000 | $185,000 | $868,000 | -2.5% |
| 2023 | $704,000 | $186,000 | $890,000 | +10.4% |
| 2022 | $614,000 | $192,000 | $806,000 | +44.7% |
| 2021 | $415,000 | $142,000 | $557,000 | +4.3% |
| 2020 | $424,000 | $110,000 | $534,000 | - |