






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,002 sqft |
| Age |
| 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,428 sqft) |
| Land Frontage | 61.9 ft |
| Land Dimensions | 61.9 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-992-968 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $572,000 | $138,000 | $710,000 | -7.8% |
| 2025 | $636,000 | $134,000 | $770,000 | -2.2% |
| 2024 | $638,000 | $149,000 | $787,000 | -2.4% |
| 2023 | $665,000 | $141,000 | $806,000 | +9.7% |
| 2022 | $604,000 | $131,000 | $735,000 | +36.4% |
| 2021 | $434,000 | $105,000 | $539,000 | +10.1% |
| 2020 | $421,000 | $68,500 | $489,500 | - |
31940 Woodcock Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,792 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3087209 |
| Distance: | 237 m |
31949 Silverdale Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,490 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3086437 |
| Distance: | 347 m |
7657 Blott Street
| Sold Price: | $737,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3070252 |
| Distance: | 447 m |
32062 Hillcrest Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,393 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3074551 |
| Distance: | 497 m |
32439 Beaver Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107232 |
| Distance: | 1.2 km |
32438 Badger Avenue
| Sold Price: | $798,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,507 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3090385 |
| Distance: | 1.2 km |
32174 Sandpiper Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117966 |
| Distance: | 410 m |
32763 Badger Avenue
| Asking Price: | $708,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104141 |
| Distance: | 1.8 km |
33132 Myrtle Avenue
| Asking Price: | $609,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $318 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113948 |
| Distance: | 2.5 km |
32663 Appleby Court
| Asking Price: | $888,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,716 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122204 |
| Distance: | 2.6 km |