
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,407 (2012) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,360 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,920 sqft) |
| Land Frontage | 72 ft |
| Land Dimensions | 72 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-668-781 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
32140 Bueckert Avenue
| Asking Price: | $925,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,550 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3098406 |
| Distance: | 199 m |
7348 Terepocki Crescent
| Asking Price: | $869,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,938 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,600 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121522 |
| Distance: | 292 m |
31921 Starling Avenue
| Asking Price: | $989,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,186 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,475 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3102210 |
| Distance: | 353 m |
31911 Starling Avenue
| Asking Price: | $795,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3089340 |
| Distance: | 373 m |
7659 Wren Street
| Asking Price: | $985,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3081222 |
| Distance: | 400 m |
7655 Woodcock Crescent
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,383 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126706 |
| Distance: | 469 m |
32168 Scott Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,812 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3068861 |
| Distance: | 406 m |
32025 Trembath Avenue
| Sold Price: | $838,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,300 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3059159 |
| Distance: | 442 m |
31940 Woodcock Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,792 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3087209 |
| Distance: | 561 m |
7768 Wren Street
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,030 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3077025 |
| Distance: | 592 m |
31949 Silverdale Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,490 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3086437 |
| Distance: | 672 m |
32565 Fleming Avenue
| Sold Price: | $862,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,870 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103226 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $589,000 | $148,000 | $737,000 | -9.9% |
| 2024 | $658,000 | $160,000 | $818,000 | -2.4% |
| 2023 | $685,000 | $153,000 | $838,000 | +7.6% |
| 2022 | $621,000 | $158,000 | $779,000 | +39.9% |
| 2021 | $447,000 | $110,000 | $557,000 | +7.0% |
| 2020 | $434,000 | $86,500 | $520,500 | - |