
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,888 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,223 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,010 sqft) |
| Land Frontage | 40.5 ft |
| Land Dimensions | 40.5 x 99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-836-478 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $513,000 | $169,000 | $682,000 | -5.5% |
| 2025 | $519,000 | $203,000 | $722,000 | -0.4% |
| 2024 | $504,000 | $221,000 | $725,000 | -4.0% |
| 2023 | $526,000 | $229,000 | $755,000 | +18.3% |
| 2022 | $453,000 | $185,000 | $638,000 | +21.8% |
| 2021 | $373,000 | $151,000 | $524,000 | +7.2% |
| 2020 | $344,000 | $145,000 | $489,000 | - |
7725 Grand Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,970 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075108 |
| Distance: | 749 m |
7539 Ryan Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069842 |
| Distance: | 1.0 km |
7718 Alpine Place
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $315 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,242 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104338 |
| Distance: | 1.0 km |
33569 5th Avenue
| Sold Price: | $755,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3074783 |
| Distance: | 1.1 km |
33480 10th Avenue
| Sold Price: | $745,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,800 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3036554 |
| Distance: | 1.1 km |
33595 7 Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,513 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3053282 |
| Distance: | 1.2 km |
33164 5th Avenue
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,959 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3053672 |
| Distance: | 374 m |
33433 3 Avenue
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $291 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,440 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3126520 |
| Distance: | 782 m |
32410 Diamond Avenue
| Asking Price: | $759,888 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,571 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3118725 |
| Distance: | 1.3 km |
32472 Grebe Crescent
| Asking Price: | $699,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,148 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109272 |
| Distance: | 1.3 km |