







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,613 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,840 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,013 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 169 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-024-125 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
34740 Fenmo Place
| Sold Price: | $1,043,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,031 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3082881 |
| Distance: | 376 m |
34571 Ireland Avenue
| Sold Price: | $1,329,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,283 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.53 ac. (23,100 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3087477 |
| Distance: | 993 m |
34553 Penner Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.89 ac. (38,768 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3109453 |
| Distance: | 1.2 km |
33953 Best Avenue
| Sold Price: | $1,161,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,049 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3003798 |
| Distance: | 1.4 km |
8060 Melburn Drive
| Sold Price: | $1,262,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,392 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,782 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3063417 |
| Distance: | 1.7 km |
#20 33925 Araki Court
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,220 sqft |
| Price / SqFt: | $304 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,546 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3089435 |
| Distance: | 1.7 km |
34587 Ferguson Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,556 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,685 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3093812 |
| Distance: | 103 m |
34671 Lougheed Highway
| Asking Price: | $997,500 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $293 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,424 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3053688 |
| Distance: | 112 m |
33985 Best Avenue
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,042 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,049 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094202 |
| Distance: | 1.4 km |
33967 Barker Court
| Asking Price: | $1,229,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,887 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,268 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3077245 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $731,000 | $413,000 | $1,144,000 | -0.8% |
| 2025 | $759,000 | $394,000 | $1,153,000 | -3.1% |
| 2024 | $765,000 | $425,000 | $1,190,000 | -4.6% |
| 2023 | $774,000 | $473,000 | $1,247,000 | +8.7% |
| 2022 | $766,000 | $381,000 | $1,147,000 | +29.8% |
| 2021 | $599,000 | $285,000 | $884,000 | +15.3% |
| 2020 | $500,000 | $267,000 | $767,000 | - |