







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,625 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,283 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.53 ac (23,100 sqft) |
| Land Frontage | 97 ft |
| Land Dimensions | 97 x 238 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-137-971 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
34639 Dunn Street
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.96 ac. (41,818 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3094500 |
| Distance: | 95 m |
8442 Harms Street
| Asking Price: | $999,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117818 |
| Distance: | 2.0 km |
35684 Moore Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2024-Aug-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,037 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,800 sqft) |
| Days on Market: | 648 |
| MLS® Number: | R2915226 |
| Distance: | 2.3 km |
35727 Shook Road
| Asking Price: | $1,385,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,333 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,780 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091232 |
| Distance: | 2.3 km |
34578 Ireland Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,669 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3026811 |
| Distance: | 78 m |
34553 Penner Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.89 ac. (38,768 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3109453 |
| Distance: | 264 m |
34740 Fenmo Place
| Sold Price: | $1,043,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,031 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3082881 |
| Distance: | 729 m |
8068 Manson Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,220 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3112340 |
| Distance: | 975 m |
34656 Dann Avenue
| Sold Price: | $1,121,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,013 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3089813 |
| Distance: | 993 m |
8305 Casselman Crescent
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094707 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $906,000 | $171,000 | $1,077,000 | -6.8% |
| 2025 | $953,000 | $203,000 | $1,156,000 | +7.6% |
| 2024 | $858,000 | $216,000 | $1,074,000 | -21.0% |
| 2023 | $1,125,000 | $234,000 | $1,359,000 | +37.0% |
| 2022 | $749,000 | $243,000 | $992,000 | +28.7% |
| 2021 | $584,000 | $187,000 | $771,000 | +19.9% |
| 2020 | $492,000 | $151,000 | $643,000 | - |