







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,646 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,212 sqft) |
| Land Frontage | 52 ft |
| Land Dimensions | 52 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-886-485 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8478 Doerksen Drive
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,023 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,222 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099521 |
| Distance: | 295 m |
8464 Doerksen Drive
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,955 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,082 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3022642 |
| Distance: | 333 m |
33833 Findlay Court
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $308 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,220 sqft) |
| Days on Market: | 151 |
| MLS® Number: | R3071400 |
| Distance: | 396 m |
8191 Kunimoto Court
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,344 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,089 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3023577 |
| Distance: | 766 m |
8124 Forbes Street
| Sold Price: | $1,035,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,738 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3111273 |
| Distance: | 923 m |
8164 Sumac Place
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $275 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,243 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3087319 |
| Distance: | 950 m |
8525 Doerksen Drive
| Asking Price: | $1,249,990 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,630 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,052 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122740 |
| Distance: | 190 m |
33653 Graham Court
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,331 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,279 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121678 |
| Distance: | 266 m |
33967 Barker Court
| Asking Price: | $1,229,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,887 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,268 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3077245 |
| Distance: | 914 m |
34007 Barker Court
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097302 |
| Distance: | 975 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $685,000 | $452,000 | $1,137,000 | +62.9% |
| 2025 | $698,000 | $0 | $698,000 | +5.0% |
| 2024 | $665,000 | $0 | $665,000 | - |