







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,297 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,160 sqft |
| Age | 75 years (1951) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,563 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-740-516 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
7539 Ryan Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069842 |
| Distance: | 120 m |
33595 7 Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,513 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3053282 |
| Distance: | 219 m |
33686 5a Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,560 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3075151 |
| Distance: | 253 m |
33345 3rd Avenue
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3116146 |
| Distance: | 484 m |
#148 33751 Seventh Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,190 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3091768 |
| Distance: | 489 m |
33480 10th Avenue
| Sold Price: | $745,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,800 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3036554 |
| Distance: | 513 m |
33469 5 Avenue
| Asking Price: | $849,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,587 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115489 |
| Distance: | 229 m |
33531 7th Avenue
| Asking Price: | $819,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,814 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,910 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3103852 |
| Distance: | 232 m |
33477 7th Avenue
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,575 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,393 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123292 |
| Distance: | 315 m |
7544 Murray Street
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,524 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115553 |
| Distance: | 334 m |
33433 3 Avenue
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $291 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,440 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3126520 |
| Distance: | 354 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $677,000 | $119,000 | $796,000 | -3.4% |
| 2025 | $685,000 | $139,000 | $824,000 | -1.3% |
| 2023 | $694,000 | $141,000 | $835,000 | +10.0% |
| 2022 | $599,000 | $160,000 | $759,000 | +32.5% |
| 2021 | $494,000 | $78,700 | $572,700 | +8.2% |
| 2020 | $455,000 | $74,200 | $529,200 | - |