






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,919 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,398 sqft |
| Age | 84 years (1942) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,792 sqft) |
| Land Frontage | 121.34 ft |
| Land Dimensions | 121.34 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-276-699 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
33457 2nd Avenue
| Sold Price: | $706,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,529 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,985 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3105589 |
| Distance: | 295 m |
7881 Burdock Street
| Sold Price: | $807,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,114 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,993 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088353 |
| Distance: | 906 m |
33239 Brown Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,025 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3048931 |
| Distance: | 1.2 km |
32925 Orchid Court
| Sold Price: | $807,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,464 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3112476 |
| Distance: | 1.4 km |
33139 Myrtle Avenue
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,527 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3106714 |
| Distance: | 1.5 km |
32438 Badger Avenue
| Sold Price: | $798,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,507 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3090385 |
| Distance: | 2.4 km |
7566 Dunsmuir Street
| Asking Price: | $757,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,387 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,785 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098951 |
| Distance: | 126 m |
7461 Murray Street
| Asking Price: | $808,888 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $617 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,067 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3080503 |
| Distance: | 199 m |
7762 Fir Street
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,187 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109829 |
| Distance: | 581 m |
33186 3rd Avenue
| Asking Price: | $698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100267 |
| Distance: | 585 m |
33861 Prentis Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,333 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,500 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3103462 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $649,000 | $119,000 | $768,000 | +1.9% |
| 2024 | $638,000 | $116,000 | $754,000 | -2.3% |
| 2023 | $666,000 | $106,000 | $772,000 | -0.8% |
| 2022 | $574,000 | $204,000 | $778,000 | +35.7% |
| 2021 | $474,000 | $99,200 | $573,200 | +8.0% |
| 2020 | $437,000 | $93,600 | $530,600 | - |