

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,493 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,572 sqft |
| Age | 81 years (1945) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (11,025 sqft) |
| Land Frontage | 148 ft |
| Land Dimensions | 148 x 75.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 005-902-380 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
33139 Myrtle Avenue
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,527 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3106714 |
| Distance: | 301 m |
32925 Orchid Court
| Sold Price: | $807,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,464 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3112476 |
| Distance: | 649 m |
32720 Adams Avenue
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111483 |
| Distance: | 1.1 km |
33595 7 Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,513 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3053282 |
| Distance: | 1.2 km |
33479 5 Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,398 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,792 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3093928 |
| Distance: | 1.2 km |
33345 3rd Avenue
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3116146 |
| Distance: | 1.3 km |
33132 Myrtle Avenue
| Asking Price: | $609,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $318 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113948 |
| Distance: | 268 m |
32763 Badger Avenue
| Asking Price: | $708,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104141 |
| Distance: | 967 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $715,000 | $114,000 | $829,000 | -5.0% |
| 2025 | $769,000 | $104,000 | $873,000 | -1.0% |
| 2023 | $805,000 | $77,000 | $882,000 | +13.3% |
| 2022 | $704,000 | $74,300 | $778,300 | +44.5% |
| 2021 | $476,000 | $62,700 | $538,700 | -0.6% |
| 2020 | $486,000 | $56,100 | $542,100 | - |