This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,393 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,973 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-321-011 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $570,000 | $245,000 | $815,000 | -3.9% |
| 2025 | $577,000 | $271,000 | $848,000 | -4.0% |
| 2023 | $585,000 | $298,000 | $883,000 | +19.5% |
| 2022 | $504,000 | $235,000 | $739,000 | +21.7% |
| 2021 | $416,000 | $191,000 | $607,000 | +6.7% |
| 2020 | $383,000 | $186,000 | $569,000 | - |
33345 3rd Avenue
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3116146 |
| Distance: | 654 m |
7725 Grand Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,970 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075108 |
| Distance: | 738 m |
32939 10 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,050 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3099282 |
| Distance: | 796 m |
33457 2nd Avenue
| Sold Price: | $706,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,529 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,985 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3105589 |
| Distance: | 852 m |
7539 Ryan Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069842 |
| Distance: | 1.0 km |
32565 Fleming Avenue
| Sold Price: | $862,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,870 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103226 |
| Distance: | 1.1 km |
33186 3rd Avenue
| Asking Price: | $698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100267 |
| Distance: | 362 m |
33164 5th Avenue
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,959 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3053672 |
| Distance: | 384 m |
7544 Murray Street
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,524 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115553 |
| Distance: | 835 m |