







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,065 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,710 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,028 sqft) |
| Land Frontage | 54 ft |
| Land Dimensions | 54 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-920-655 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
8036 Cedar Street
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,274 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3072436 |
| Distance: | 467 m |
32835 Best Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,335 sqft |
| Price / SqFt: | $304 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,980 sqft) |
| Days on Market: | 274 |
| MLS® Number: | R2994176 |
| Distance: | 843 m |
32586 Ross Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $306 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3083854 |
| Distance: | 870 m |
8248 McIntyre Street
| Sold Price: | $1,059,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3080575 |
| Distance: | 936 m |
32649 Kudo Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3048975 |
| Distance: | 982 m |
8343 Harris Street
| Sold Price: | $896,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3072466 |
| Distance: | 1.1 km |
7855 Cedar Street
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,532 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,020 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3125935 |
| Distance: | 118 m |
7710 Juniper Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,245 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,609 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3076255 |
| Distance: | 308 m |
32948 10th Avenue
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,946 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,554 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3105599 |
| Distance: | 491 m |
7976 Tanager Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3089995 |
| Distance: | 531 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $569,000 | $378,000 | $947,000 | -5.4% |
| 2025 | $632,000 | $369,000 | $1,001,000 | +0.1% |
| 2024 | $635,000 | $365,000 | $1,000,000 | -2.2% |
| 2023 | $662,000 | $360,000 | $1,022,000 | +8.0% |
| 2022 | $600,000 | $346,000 | $946,000 | +32.5% |
| 2021 | $431,000 | $283,000 | $714,000 | +7.9% |
| 2020 | $419,000 | $243,000 | $662,000 | - |