







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,861 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,141 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,606 sqft) |
| Land Frontage | 43.1 ft |
| Land Dimensions | 43.1 x 83.66 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-241-677 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
32586 Ross Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $306 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3083854 |
| Distance: | 13 m |
7621 Eider Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,423 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3054000 |
| Distance: | 466 m |
32747 McRae Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3093560 |
| Distance: | 875 m |
7843 Edge Street
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.90 ac. (39,204 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106758 |
| Distance: | 936 m |
7497 Cottonwood Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3014588 |
| Distance: | 1.0 km |
32424 W. Bobcat Drive
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,121 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,124 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3074522 |
| Distance: | 1.5 km |
32389 Chickadee Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2024-Oct-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,463 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,297 sqft) |
| Days on Market: | 599 |
| MLS® Number: | R2933403 |
| Distance: | 444 m |
7855 Cedar Street
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,532 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,020 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125935 |
| Distance: | 989 m |
32948 10th Avenue
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,946 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,554 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105599 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $564,000 | $594,000 | $1,158,000 | -2.7% |
| 2024 | $630,000 | $560,000 | $1,190,000 | -0.3% |
| 2023 | $656,000 | $538,000 | $1,194,000 | +7.5% |
| 2022 | $599,000 | $512,000 | $1,111,000 | +39.2% |
| 2021 | $431,000 | $367,000 | $798,000 | - |