






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,341 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,190 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,280 sqft) |
| Land Frontage | 69 ft |
| Land Dimensions | 69 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-835-593 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
32565 Fleming Avenue
| Sold Price: | $862,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,870 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103226 |
| Distance: | 56 m |
32456 14th Avenue
| Sold Price: | $841,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3091558 |
| Distance: | 726 m |
32354 14 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099212 |
| Distance: | 814 m |
32939 10 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,050 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3099282 |
| Distance: | 852 m |
32439 Beaver Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107232 |
| Distance: | 891 m |
32350 Beaver Drive
| Sold Price: | $699,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,284 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3071152 |
| Distance: | 912 m |
32572 Fleming Avenue
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2025-Jun-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,340 sqft) |
| Days on Market: | 353 |
| MLS® Number: | R3013891 |
| Distance: | 21 m |
32485 McRae Avenue
| Asking Price: | $879,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123780 |
| Distance: | 388 m |
32389 Chickadee Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2024-Oct-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,463 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,297 sqft) |
| Days on Market: | 599 |
| MLS® Number: | R2933403 |
| Distance: | 447 m |
32410 Diamond Avenue
| Asking Price: | $748,888 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,571 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118725 |
| Distance: | 547 m |
32789 4 Avenue
| Asking Price: | $985,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,325 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083534 |
| Distance: | 585 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $628,000 | $141,000 | $769,000 | -7.9% |
| 2025 | $698,000 | $137,000 | $835,000 | -2.2% |
| 2024 | $702,000 | $152,000 | $854,000 | -2.3% |
| 2023 | $731,000 | $143,000 | $874,000 | +9.1% |
| 2022 | $663,000 | $138,000 | $801,000 | +36.2% |
| 2021 | $477,000 | $111,000 | $588,000 | - |