







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,589 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,957 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,814 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-673-297 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
32426 Hashizume Terrace
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.02 ac. (728 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102094 |
| Distance: | 144 m |
32424 W. Bobcat Drive
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,121 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,124 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3074522 |
| Distance: | 178 m |
32610 Hood Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099042 |
| Distance: | 343 m |
32649 Kudo Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3048975 |
| Distance: | 389 m |
8343 Harris Street
| Sold Price: | $896,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3072466 |
| Distance: | 477 m |
32444 Mitchell Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,922 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3075588 |
| Distance: | 610 m |
32430 Hashizume Terrace
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2024-Oct-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,566 sqft) |
| Days on Market: | 594 |
| MLS® Number: | R2933430 |
| Distance: | 132 m |
32604 Best Avenue
| Asking Price: | $1,158,800 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,735 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3118188 |
| Distance: | 234 m |
32492 Cherry Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,283 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.89 ac. (38,768 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3083296 |
| Distance: | 359 m |
7976 Tanager Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3089995 |
| Distance: | 442 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $592,000 | $492,000 | $1,084,000 | -3.6% |
| 2024 | $660,000 | $465,000 | $1,125,000 | -1.5% |
| 2023 | $688,000 | $454,000 | $1,142,000 | +8.5% |
| 2022 | $624,000 | $429,000 | $1,053,000 | +32.1% |
| 2021 | $449,000 | $348,000 | $797,000 | +8.1% |
| 2020 | $436,000 | $301,000 | $737,000 | - |