

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,797 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,407 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,192 sqft) |
| Land Frontage | 52.16 ft |
| Land Dimensions | 52.16 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-415-372 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
#64 14550 Morris Valley Road
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $95 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,008 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3098409 |
| Distance: | 115 m |
#119 14500 Morris Valley Road
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $95 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,975 sqft) |
| Days on Market: | 271 |
| MLS® Number: | R3028303 |
| Distance: | 210 m |
#A 10494 McDonald Road
| Sold Price: | $927,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,163 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3080269 |
| Distance: | 7.7 km |
10273 Manor Drive
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,227 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3068651 |
| Distance: | 8.2 km |
10187 Williams Road
| Sold Price: | $1,035,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,008 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,337 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3055295 |
| Distance: | 8.3 km |
#3 46238 Strathcona Road
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,605 sqft |
| Price / SqFt: | $317 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,735 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107369 |
| Distance: | 8.4 km |
#69 14500 Morris Valley Road
| Asking Price: | $995,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $95 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097135 |
| Distance: | 188 m |
#15 1911 Woodside Boulevard
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $99 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,613 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3078186 |
| Distance: | 4.2 km |
46464 Brice Road
| Asking Price: | $909,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,061 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,912 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092054 |
| Distance: | 7.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $374,000 | $570,000 | $944,000 | +3.1% |
| 2025 | $364,000 | $552,000 | $916,000 | +0.2% |
| 2024 | $346,000 | $568,000 | $914,000 | -13.7% |
| 2023 | $426,000 | $633,000 | $1,059,000 | +23.6% |
| 2022 | $346,000 | $511,000 | $857,000 | +22.6% |
| 2021 | $217,000 | $482,000 | $699,000 | +4.3% |
| 2020 | $195,000 | $475,000 | $670,000 | - |