







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,333 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,884 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,490 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-522-367 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
31940 Woodcock Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,099 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,792 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3087209 |
| Distance: | 132 m |
7768 Wren Street
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,030 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3077025 |
| Distance: | 144 m |
7626 Wren Street
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,002 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,428 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090249 |
| Distance: | 347 m |
7657 Blott Street
| Sold Price: | $737,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3070252 |
| Distance: | 648 m |
32261 Swift Drive
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3040854 |
| Distance: | 654 m |
8055 Caribou Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3105217 |
| Distance: | 810 m |
7655 Woodcock Crescent
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,383 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126706 |
| Distance: | 262 m |
32157 Holiday Avenue
| Asking Price: | $889,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3107089 |
| Distance: | 458 m |
32174 Sandpiper Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117966 |
| Distance: | 467 m |
31911 Starling Avenue
| Asking Price: | $795,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3089340 |
| Distance: | 701 m |
32244 14th Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3079710 |
| Distance: | 733 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $609,000 | $141,000 | $750,000 | -8.3% |
| 2025 | $677,000 | $141,000 | $818,000 | -4.2% |
| 2023 | $709,000 | $145,000 | $854,000 | +7.8% |
| 2022 | $643,000 | $149,000 | $792,000 | +39.7% |
| 2021 | $463,000 | $104,000 | $567,000 | - |