







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,833 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,220 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,546 sqft) |
| Land Frontage | 24 ft |
| Land Dimensions | 24 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-953-200 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents
#26 33925 Araki Court
| Sold Price: | $955,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,275 sqft |
| Price / SqFt: | $292 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3086904 |
| Distance: | 0 m |
33833 Findlay Court
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $308 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,220 sqft) |
| Days on Market: | 151 |
| MLS® Number: | R3071400 |
| Distance: | 251 m |
33953 Best Avenue
| Sold Price: | $1,161,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,049 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3003798 |
| Distance: | 631 m |
8381 Casselman Crescent
| Sold Price: | $876,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,562 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3115433 |
| Distance: | 767 m |
33775 Grewall Crescent
| Sold Price: | $1,117,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,890 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3061707 |
| Distance: | 927 m |
33720 Grewall Crescent
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,209 sqft |
| Price / SqFt: | $290 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3084026 |
| Distance: | 1.0 km |
33772 Grewall Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,387 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,329 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3102719 |
| Distance: | 982 m |
33480 Blueberry Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,914 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121715 |
| Distance: | 1.0 km |
8010 Topper Drive
| Asking Price: | $1,029,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,968 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,162 sqft) |
| Days on Market: | 193 |
| MLS® Number: | R3067009 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $934,000 | $934,000 | -7.2% |
| 2024 | $0 | $1,007,000 | $1,007,000 | +6.0% |
| 2023 | $0 | $950,000 | $950,000 | +9.2% |
| 2022 | $0 | $870,000 | $870,000 | +14.3% |
| 2021 | $447,000 | $314,000 | $761,000 | +7.0% |
| 2020 | $403,000 | $308,000 | $711,000 | - |