










































$27,000on May 4, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $599,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $563 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,231 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,064 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.33 ac (14,375 sqft) |
| Price per Land SqFt | $41.67 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 003-071-707 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Gulf Islands Agents
274 Merryman Drive
| Asking Price: | $648,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,034 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.67 ac. (29,185 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3089173 |
| Distance: | 230 m |
310 Mariners Way
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,268 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,246 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123962 |
| Distance: | 608 m |
279 Wood Dale Dr
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,105 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | 1030594 |
| Distance: | 703 m |
568 Bayview Dr
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | 1025098 |
| Distance: | 4.3 km |
568 Bayview Drive
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104369 |
| Distance: | 4.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $209,000 | $394,000 | $603,000 | +3.8% |
| 2025 | $218,000 | $363,000 | $581,000 | +3.2% |
| 2024 | $205,000 | $358,000 | $563,000 | -1.2% |
| 2023 | $205,000 | $365,000 | $570,000 | +5.9% |
| 2022 | $167,000 | $371,000 | $538,000 | +29.3% |
| 2021 | $106,000 | $310,000 | $416,000 | +8.4% |
| 2020 | $84,700 | $299,000 | $383,700 | - |
Asking Price is 0.7% lower than Assessed Value (2026).