





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,320 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,329 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 016-855-132 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
#403 22351 St Anne Avenue
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3101288 |
| Distance: | 216 m |
#201 22351 St Anne Avenue
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,269 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3089529 |
| Distance: | 216 m |
#304 11609 227 Street
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3074998 |
| Distance: | 376 m |
#310 11609 227 Street
| Sold Price: | $440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3081415 |
| Distance: | 376 m |
#205 11609 227 Street
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,435 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3059924 |
| Distance: | 376 m |
#505 11605 227 Street
| Sold Price: | $575,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,153 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089045 |
| Distance: | 398 m |
#405 11703 Fraser Street
| Asking Price: | $622,800 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,095 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3070303 |
| Distance: | 202 m |
#404 22351 St Anne Avenue
| Asking Price: | $445,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $471 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,152 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116068 |
| Distance: | 216 m |
#318 22514 116 Avenue
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $558 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,468 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117615 |
| Distance: | 314 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $650,000 | $650,000 | +3.0% |
| 2023 | $0 | $631,000 | $631,000 | +20.7% |
| 2022 | $0 | $523,000 | $523,000 | +16.5% |
| 2021 | $0 | $449,000 | $449,000 | - |