







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,060 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,201 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,952 sqft) |
| Land Frontage | 74 ft |
| Land Dimensions | 74 x 148 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-166-803 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
24902 122 Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,298 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3080335 |
| Distance: | 205 m |
11943 249 Street
| Sold Price: | $1,174,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,151 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3072096 |
| Distance: | 441 m |
11870 248 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,888 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,269 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3046929 |
| Distance: | 646 m |
24816 118b Avenue
| Sold Price: | $1,181,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,669 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,094 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3053018 |
| Distance: | 704 m |
23860 118 Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3081689 |
| Distance: | 2.1 km |
23830 130th Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,815 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,700 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3053214 |
| Distance: | 2.6 km |
11961 248 Street
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118807 |
| Distance: | 484 m |
23995 121 Avenue
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,068 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121136 |
| Distance: | 1.7 km |
24055 Fern Crescent
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,025 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3057254 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $918,000 | $346,000 | $1,264,000 | -4.6% |
| 2023 | $913,000 | $412,000 | $1,325,000 | +11.1% |
| 2022 | $751,000 | $442,000 | $1,193,000 | +40.0% |
| 2021 | $556,000 | $296,000 | $852,000 | +17.7% |
| 2020 | $505,000 | $219,000 | $724,000 | - |