




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,626 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,698 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,157 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-129-728 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
24440 McClure Drive
| Sold Price: | $1,441,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3073446 |
| Distance: | 291 m |
10651 Kimola Way
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,084 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097769 |
| Distance: | 337 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 358 m |
10690 247a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,442 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3066829 |
| Distance: | 413 m |
10543 248 Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,773 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,643 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101611 |
| Distance: | 532 m |
24270 McClure Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,073 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3070362 |
| Distance: | 611 m |
10668 245b Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,750 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,210 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105010 |
| Distance: | 53 m |
10597 Jackson Road
| Asking Price: | $1,539,900 |
| Listing Date: | 2025-Jul-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,496 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 302 |
| MLS® Number: | R3031677 |
| Distance: | 363 m |
10676 247a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,532 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124802 |
| Distance: | 414 m |
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 446 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $785,000 | $608,000 | $1,393,000 | -4.1% |
| 2025 | $830,000 | $623,000 | $1,453,000 | +0.1% |
| 2024 | $837,000 | $615,000 | $1,452,000 | +1.7% |
| 2023 | $795,000 | $633,000 | $1,428,000 | +5.7% |
| 2022 | $684,000 | $667,000 | $1,351,000 | +43.3% |
| 2021 | $523,000 | $420,000 | $943,000 | - |