







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,975 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,056 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,004 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-24 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-685-290 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $772,000 | $597,000 | $1,369,000 | -2.7% |
| 2025 | $757,000 | $650,000 | $1,407,000 | -0.7% |
| 2024 | $713,000 | $704,000 | $1,417,000 | -1.3% |
| 2023 | $741,000 | $695,000 | $1,436,000 | +10.1% |
| 2022 | $679,000 | $625,000 | $1,304,000 | +35.3% |
| 2021 | $503,000 | $461,000 | $964,000 | +9.5% |
| 2020 | $481,000 | $399,000 | $880,000 | - |
23861 113b Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,848 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3086858 |
| Distance: | 946 m |
11028 Harris Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,185 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,309 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3091276 |
| Distance: | 1.0 km |
11004 Harris Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,677 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3043097 |
| Distance: | 1.1 km |
23811 115a Avenue
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,924 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,904 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3094270 |
| Distance: | 1.1 km |
11561 238a Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,959 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,827 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3111875 |
| Distance: | 1.2 km |
11634 238a Street
| Sold Price: | $1,342,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3087456 |
| Distance: | 1.2 km |
11263 243b Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,071 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105839 |
| Distance: | 79 m |
11222 243b Street
| Asking Price: | $1,374,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,723 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084939 |
| Distance: | 143 m |
24375 112 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,349 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,300 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3086604 |
| Distance: | 173 m |
24433 113a Avenue
| Asking Price: | $1,520,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,539 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,017 sqft) |
| Days on Market: | 290 |
| MLS® Number: | R3036612 |
| Distance: | 231 m |