





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,959 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,394 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,108 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-687-574 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
24201 103a Avenue
| Sold Price: | $1,105,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,947 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,068 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087489 |
| Distance: | 250 m |
24270 McClure Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,073 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3070362 |
| Distance: | 374 m |
24440 McClure Drive
| Sold Price: | $1,441,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3073446 |
| Distance: | 479 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 759 m |
10516 Robertson Street
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,190 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071644 |
| Distance: | 863 m |
10428 McEachern Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,522 sqft) |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3066890 |
| Distance: | 870 m |
24382 104 Avenue
| Asking Price: | $1,299,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,918 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118498 |
| Distance: | 85 m |
10328 243a Street
| Asking Price: | $1,029,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,014 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097743 |
| Distance: | 169 m |
10363 Robertson Street
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,230 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115941 |
| Distance: | 661 m |
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 676 m |
10131 241a Street
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,648 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119482 |
| Distance: | 688 m |
24033 106th Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,539 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,010 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116648 |
| Distance: | 725 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $636,000 | $625,000 | $1,261,000 | -2.6% |
| 2025 | $655,000 | $639,000 | $1,294,000 | +0.3% |
| 2024 | $660,000 | $630,000 | $1,290,000 | +1.1% |
| 2023 | $628,000 | $648,000 | $1,276,000 | +8.0% |
| 2022 | $503,000 | $679,000 | $1,182,000 | +41.2% |
| 2021 | $411,000 | $426,000 | $837,000 | +1.5% |
| 2020 | $442,000 | $383,000 | $825,000 | - |