















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,109 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,249 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Floor Area (Guest House) | 2,249 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.05 ac (2,354 sqft) |
| Land Frontage | 290.61 ft |
| Land Dimensions | 88.58 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-559-835 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
24105 102 Avenue
| Sold Price: | $844,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3053828 |
| Distance: | 69 m |
24107 102 Avenue
| Sold Price: | $916,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,191 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3090346 |
| Distance: | 77 m |
24113 102 Avenue
| Sold Price: | $868,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3073015 |
| Distance: | 101 m |
24121 102a Avenue
| Sold Price: | $899,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,273 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,411 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3093125 |
| Distance: | 154 m |
24235 102 Avenue
| Sold Price: | $979,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,148 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,423 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3095208 |
| Distance: | 307 m |
24254 103 Avenue
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,701 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085424 |
| Distance: | 391 m |
10115 240a Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,119 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100073 |
| Distance: | 203 m |
24282 101a Avenue
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,626 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123700 |
| Distance: | 432 m |
24307 101a Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,364 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089820 |
| Distance: | 483 m |
10091 243 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,501 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,701 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092903 |
| Distance: | 491 m |
24308 101a Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,236 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,443 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089850 |
| Distance: | 496 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $557,000 | $508,000 | $1,065,000 | -2.2% |
| 2024 | $578,000 | $511,000 | $1,089,000 | +1.3% |
| 2023 | $550,000 | $525,000 | $1,075,000 | +7.4% |
| 2022 | $441,000 | $560,000 | $1,001,000 | +40.4% |
| 2021 | $360,000 | $353,000 | $713,000 | +0.7% |
| 2020 | $388,000 | $320,000 | $708,000 | - |