







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,645 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,138 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,019 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 010-345-060 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12868 Sheldrake Court
| Sold Price: | $1,692,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,605 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096782 |
| Distance: | 369 m |
12580 243 Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116352 |
| Distance: | 626 m |
13250 239b Street
| Sold Price: | $1,614,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,623 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3095957 |
| Distance: | 1.2 km |
23662 Boulder Place
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,849 sqft |
| Price / SqFt: | $278 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,738 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3105765 |
| Distance: | 1.6 km |
12109 Cherrywood Drive
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,644 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3096187 |
| Distance: | 2.1 km |
23184 136 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,428 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3015905 |
| Distance: | 2.5 km |
24025 Fern Crescent
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,138 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123128 |
| Distance: | 0 m |
23680 132 Avenue
| Asking Price: | $1,678,750 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,434 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,095 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100452 |
| Distance: | 1.2 km |
12734 246 Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,200 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 3.73 ac. (162,479 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102899 |
| Distance: | 1.2 km |
13257 239b Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,929 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096943 |
| Distance: | 1.2 km |
13263 239b Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,093 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,651 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122953 |
| Distance: | 1.3 km |
13380 McCauley Crescent
| Asking Price: | $1,665,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,083 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108859 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $910,000 | $971,000 | $1,881,000 | -1.7% |
| 2025 | $935,000 | $978,000 | $1,913,000 | +78.1% |
| 2023 | $933,000 | $141,000 | $1,074,000 | +15.5% |
| 2022 | $816,000 | $114,000 | $930,000 | +20.8% |
| 2021 | $660,000 | $110,000 | $770,000 | +4.9% |
| 2020 | $635,000 | $98,700 | $733,700 | - |