





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,808 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,495 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,068 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-051-403 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
11830 Meadowlark Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,978 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3096536 |
| Distance: | 837 m |
23429 Sandpiper Avenue
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107818 |
| Distance: | 935 m |
23389 Whippoorwill Avenue
| Sold Price: | $1,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,794 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098105 |
| Distance: | 991 m |
23641 112a Avenue
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095746 |
| Distance: | 1.1 km |
12276 Aurora Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3058291 |
| Distance: | 1.6 km |
23095 117 Avenue
| Sold Price: | $1,132,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3060542 |
| Distance: | 1.6 km |
11861 240 Street
| Asking Price: | $1,159,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,917 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116744 |
| Distance: | 291 m |
11537 240 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109911 |
| Distance: | 580 m |
11377 Creekside Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115688 |
| Distance: | 910 m |
#5 11954 Hawthorne Street
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,567 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113596 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $736,000 | $364,000 | $1,100,000 | -2.0% |
| 2025 | $722,000 | $400,000 | $1,122,000 | +0.7% |
| 2024 | $680,000 | $434,000 | $1,114,000 | +1.6% |
| 2023 | $667,000 | $429,000 | $1,096,000 | +7.3% |
| 2022 | $627,000 | $394,000 | $1,021,000 | +38.3% |
| 2021 | $444,000 | $294,000 | $738,000 | +4.5% |
| 2020 | $450,000 | $256,000 | $706,000 | - |