







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,022 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,878 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,749 sqft) |
| Land Frontage | 6749 ft |
| Land Dimensions | 6749 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-400-167 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
10699 239 Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,571 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,163 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3075920 |
| Distance: | 382 m |
10723 239 Street
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,425 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088626 |
| Distance: | 392 m |
23855 103a
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,151 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076684 |
| Distance: | 594 m |
11004 Harris Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,677 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3043097 |
| Distance: | 825 m |
11028 Harris Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,185 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,309 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3091276 |
| Distance: | 872 m |
11279 Creekside Street
| Sold Price: | $1,148,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,459 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,803 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3062619 |
| Distance: | 1.4 km |
23849 103a Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120403 |
| Distance: | 589 m |
24033 106th Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,539 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,010 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116648 |
| Distance: | 602 m |
10310 240 Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,385 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110608 |
| Distance: | 837 m |
11036 Buckerfield Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,582 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115435 |
| Distance: | 876 m |
23788 Kanaka Way
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,371 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113814 |
| Distance: | 984 m |
11042 240 Street
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,080 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095615 |
| Distance: | 989 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $761,000 | $495,000 | $1,256,000 | -4.0% |
| 2025 | $805,000 | $504,000 | $1,309,000 | -0.2% |
| 2024 | $813,000 | $498,000 | $1,311,000 | +3.6% |
| 2023 | $772,000 | $493,000 | $1,265,000 | +8.5% |
| 2022 | $663,000 | $503,000 | $1,166,000 | +31.9% |
| 2021 | $508,000 | $376,000 | $884,000 | +1.7% |
| 2020 | $527,000 | $342,000 | $869,000 | - |