







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,239 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,439 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.42 ac (18,468 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-546-029 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
23419 Tamarack Lane
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,731 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3110272 |
| Distance: | 121 m |
23359 Kanaka Way
| Sold Price: | $1,079,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,784 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,971 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107808 |
| Distance: | 264 m |
23623 Tamarack Lane
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,424 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,447 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3114592 |
| Distance: | 657 m |
11231 236a Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,997 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,489 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3105343 |
| Distance: | 752 m |
23641 112a Avenue
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095746 |
| Distance: | 815 m |
11387 Creekside Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,962 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3082283 |
| Distance: | 1.0 km |
23622 111a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,831 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,530 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091448 |
| Distance: | 588 m |
23788 Kanaka Way
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,371 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113814 |
| Distance: | 862 m |
23800 Kanaka Way
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,532 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3115779 |
| Distance: | 912 m |
11036 Buckerfield Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,582 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115435 |
| Distance: | 987 m |
11377 Creekside Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3115688 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $823,000 | $142,000 | $965,000 | -14.0% |
| 2025 | $968,000 | $154,000 | $1,122,000 | -0.9% |
| 2023 | $927,000 | $205,000 | $1,132,000 | +14.1% |
| 2022 | $797,000 | $195,000 | $992,000 | +34.4% |
| 2021 | $610,000 | $128,000 | $738,000 | -2.3% |
| 2020 | $633,000 | $122,000 | $755,000 | - |