This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,373 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,733 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,001 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-255-948 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $839,000 | $273,000 | $1,112,000 | -3.6% |
| 2024 | $861,000 | $292,000 | $1,153,000 | +3.4% |
| 2023 | $840,000 | $275,000 | $1,115,000 | +3.5% |
| 2022 | $784,000 | $293,000 | $1,077,000 | +36.7% |
| 2021 | $538,000 | $250,000 | $788,000 | +5.9% |
| 2020 | $530,000 | $214,000 | $744,000 | - |
22991 126 Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,583 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,186 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3076648 |
| Distance: | 65 m |
22822 125b Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,377 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3063537 |
| Distance: | 278 m |
22964 Reid Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,997 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3064049 |
| Distance: | 333 m |
22759 Balabanian Circle
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,017 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3091764 |
| Distance: | 396 m |
22967 Storey Avenue
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,989 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3101208 |
| Distance: | 689 m |
22666 123 Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,911 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3046816 |
| Distance: | 826 m |
22925 125a Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,262 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3048370 |
| Distance: | 88 m |
22987 123b Avenue
| Asking Price: | $1,239,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,997 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117860 |
| Distance: | 362 m |
12655 228 Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,849 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,218 sqft) |
| Days on Market: | 311 |
| MLS® Number: | R3029720 |
| Distance: | 397 m |
23174 124a Avenue
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,503 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,015 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108449 |
| Distance: | 454 m |
22787 Reid Avenue
| Asking Price: | $1,075,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,365 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,488 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3076961 |
| Distance: | 505 m |
12822 229 Street
| Asking Price: | $999,980 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,036 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,932 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124096 |
| Distance: | 541 m |