
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,841 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,071 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,221 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-398-955 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11279 Harrison Street
| Sold Price: | $1,149,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,216 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3067088 |
| Distance: | 120 m |
23023 Olund Crescent
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,766 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,569 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3090697 |
| Distance: | 236 m |
23280 118 Avenue
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,163 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3065232 |
| Distance: | 1.1 km |
11866 Stephens Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,643 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,429 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3077020 |
| Distance: | 1.2 km |
11912 229 Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,182 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3056214 |
| Distance: | 1.2 km |
23363 117b Avenue
| Sold Price: | $932,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,110 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3062968 |
| Distance: | 1.3 km |
22905 113 Avenue
| Asking Price: | $959,888 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,152 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118999 |
| Distance: | 0 m |
11310 Harrison Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,059 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115370 |
| Distance: | 25 m |
11390 Harrison Street
| Asking Price: | $998,800 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,039 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,081 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120259 |
| Distance: | 168 m |
#15 11125 232nd Street
| Asking Price: | $889,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $121 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,638 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,309 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114127 |
| Distance: | 558 m |
22783 116 Avenue
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,939 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3088584 |
| Distance: | 601 m |
22525 Brickwood Close
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125556 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $690,000 | $208,000 | $898,000 | -12.6% |
| 2025 | $801,000 | $226,000 | $1,027,000 | +4.7% |
| 2023 | $766,000 | $215,000 | $981,000 | +7.9% |
| 2022 | $694,000 | $215,000 | $909,000 | +33.5% |
| 2021 | $510,000 | $171,000 | $681,000 | +6.7% |
| 2020 | $476,000 | $162,000 | $638,000 | - |