

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,941 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,486 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,828 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x 55.008 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 002-406-632 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
22700 Balabanian Circle
| Asking Price: | $938,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107768 |
| Distance: | 402 m |
22787 Reid Avenue
| Asking Price: | $1,075,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,365 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,488 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3076961 |
| Distance: | 474 m |
22744 123rd Avenue
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,584 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123419 |
| Distance: | 477 m |
22925 125a Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,262 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3048370 |
| Distance: | 757 m |
22653 Kendrick Loop
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,213 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,162 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3099406 |
| Distance: | 51 m |
22666 123 Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,911 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3046816 |
| Distance: | 396 m |
22808 125b Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,170 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,001 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098690 |
| Distance: | 536 m |
12104 Garden Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,300 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,126 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3030794 |
| Distance: | 826 m |
22991 126 Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,583 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,186 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3076648 |
| Distance: | 898 m |
21980 126 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,469 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3103915 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $861,000 | $154,000 | $1,015,000 | -3.4% |
| 2025 | $882,000 | $169,000 | $1,051,000 | -1.4% |
| 2024 | $883,000 | $183,000 | $1,066,000 | +3.5% |
| 2023 | $862,000 | $168,000 | $1,030,000 | +6.2% |
| 2022 | $804,000 | $166,000 | $970,000 | +42.0% |
| 2021 | $552,000 | $131,000 | $683,000 | +2.2% |
| 2020 | $544,000 | $124,000 | $668,000 | - |