







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,992 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,385 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,236 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-887-619 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
21635 123 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,617 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3099380 |
| Distance: | 87 m |
12523 Blackstock Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,070 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090409 |
| Distance: | 471 m |
12350 Carlton Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,643 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,335 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3060068 |
| Distance: | 632 m |
12474 Laity Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,351 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,091 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3084610 |
| Distance: | 766 m |
12020 Dover Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,190 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083692 |
| Distance: | 835 m |
11930 Acadia Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,354 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115402 |
| Distance: | 918 m |
21729 124 Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,338 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099229 |
| Distance: | 160 m |
21530 123 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,625 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125894 |
| Distance: | 293 m |
21395 Exeter Avenue
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,864 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109321 |
| Distance: | 679 m |
12514 220 Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,264 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,004 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083512 |
| Distance: | 700 m |
12209 221 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,076 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 230 |
| MLS® Number: | R3056950 |
| Distance: | 740 m |
12106 214 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,855 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089559 |
| Distance: | 745 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $907,000 | $132,000 | $1,039,000 | -4.2% |
| 2024 | $963,000 | $121,000 | $1,084,000 | +5.7% |
| 2023 | $910,000 | $116,000 | $1,026,000 | +1.4% |
| 2022 | $894,000 | $118,000 | $1,012,000 | +37.7% |
| 2021 | $618,000 | $117,000 | $735,000 | +3.8% |
| 2020 | $591,000 | $117,000 | $708,000 | - |