



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,272 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,983 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,800 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 140 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-471-542 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11829 218 Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,365 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3084176 |
| Distance: | 319 m |
21910 Wicklow Way
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,217 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3054755 |
| Distance: | 455 m |
12020 Dover Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,190 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083692 |
| Distance: | 592 m |
22041 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $788,880 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,013 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3110277 |
| Distance: | 771 m |
11953 221 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3092495 |
| Distance: | 772 m |
21635 123 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,617 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3099380 |
| Distance: | 877 m |
11757 Carr Street
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,762 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129668 |
| Distance: | 414 m |
12106 214 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,855 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089559 |
| Distance: | 664 m |
12044 McIntyre Court
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,413 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126951 |
| Distance: | 667 m |
21530 123 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,625 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125894 |
| Distance: | 855 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $936,000 | $139,000 | $1,075,000 | -4.9% |
| 2025 | $978,000 | $152,000 | $1,130,000 | -3.6% |
| 2024 | $1,045,000 | $127,000 | $1,172,000 | +0.3% |
| 2023 | $1,044,000 | $124,000 | $1,168,000 | +7.1% |
| 2022 | $964,000 | $127,000 | $1,091,000 | +47.8% |
| 2021 | $614,000 | $124,000 | $738,000 | +3.1% |
| 2020 | $594,000 | $122,000 | $716,000 | - |