



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,223 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,016 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,900 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-683-016 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
11688 Darby Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,870 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,809 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3118754 |
| Distance: | 404 m |
11790 212 Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3077077 |
| Distance: | 599 m |
11721 Laity Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3054331 |
| Distance: | 631 m |
21238 Cutler Place
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,631 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,675 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094661 |
| Distance: | 641 m |
21910 Wicklow Way
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,217 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3054755 |
| Distance: | 741 m |
21124 Glenwood Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085661 |
| Distance: | 822 m |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 555 m |
21190 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,920 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (20,946 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126477 |
| Distance: | 682 m |
11936 Wicklow Way
| Asking Price: | $1,125,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,973 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,513 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103545 |
| Distance: | 685 m |
21199 River Road
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,401 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,450 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108213 |
| Distance: | 916 m |
21105 River Road
| Asking Price: | $1,415,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,634 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123761 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $787,000 | $522,000 | $1,309,000 | -7.1% |
| 2023 | $878,000 | $531,000 | $1,409,000 | +16.7% |
| 2022 | $811,000 | $396,000 | $1,207,000 | +48.5% |
| 2021 | $516,000 | $297,000 | $813,000 | -2.4% |
| 2020 | $499,000 | $334,000 | $833,000 | - |