






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,377 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,715 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,009 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 141 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 000-801-887 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
21471 121 Avenue
| Sold Price: | $802,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,454 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,994 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3104437 |
| Distance: | 293 m |
21980 126 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,469 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3103915 |
| Distance: | 1.2 km |
22041 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $788,880 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,013 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3110277 |
| Distance: | 1.2 km |
11879 220 Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3053013 |
| Distance: | 1.2 km |
11953 221 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3092495 |
| Distance: | 1.3 km |
20899 Camwood Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3022823 |
| Distance: | 1.5 km |
21530 123 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,625 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125894 |
| Distance: | 106 m |
12106 214 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,855 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089559 |
| Distance: | 404 m |
12044 McIntyre Court
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,413 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126951 |
| Distance: | 599 m |
21149 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094945 |
| Distance: | 804 m |
12208 McTavish Place
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,530 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116672 |
| Distance: | 825 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $921,000 | $175,000 | $1,096,000 | -5.1% |
| 2025 | $963,000 | $192,000 | $1,155,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,029,000 | $159,000 | $1,188,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,028,000 | $152,000 | $1,180,000 | +7.6% |
| 2022 | $943,000 | $154,000 | $1,097,000 | +39.7% |
| 2021 | $634,000 | $151,000 | $785,000 | +6.1% |
| 2020 | $595,000 | $145,000 | $740,000 | - |