







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,634 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,216 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.60 ac (26,136 sqft) |
| Land Frontage | 86.65 ft |
| Land Dimensions | 86.65 x 314.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 008-852-898 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
21469 126 Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117980 |
| Distance: | 447 m |
12535 216 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,093 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,539 sqft) |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3032935 |
| Distance: | 453 m |
21514 Donovan Avenue
| Sold Price: | $1,346,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3094418 |
| Distance: | 948 m |
21124 Glenwood Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085661 |
| Distance: | 963 m |
21089 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,853 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,507 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3074548 |
| Distance: | 1.0 km |
11735 210 Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,285 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3090504 |
| Distance: | 1.7 km |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 1.2 km |
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 1.4 km |
12475 208 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,918 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111215 |
| Distance: | 1.4 km |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.6 km |
20558 122 Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106600 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,326,000 | $137,000 | $1,463,000 | +0.5% |
| 2025 | $1,300,000 | $155,000 | $1,455,000 | -2.5% |
| 2023 | $1,370,000 | $123,000 | $1,493,000 | +4.6% |
| 2022 | $1,304,000 | $123,000 | $1,427,000 | +25.7% |
| 2021 | $1,016,000 | $119,000 | $1,135,000 | +7.6% |
| 2020 | $938,000 | $117,000 | $1,055,000 | - |