
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,079 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,959 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-677-453 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20324 Hampton Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3098126 |
| Distance: | 353 m |
20306 116 Avenue
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3063651 |
| Distance: | 482 m |
20147 Wanstead Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,244 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3069488 |
| Distance: | 515 m |
11708 Furukawa Place
| Sold Price: | $964,900 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,557 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3119893 |
| Distance: | 672 m |
20402 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3103003 |
| Distance: | 827 m |
20492 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,594 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3105140 |
| Distance: | 933 m |
20290 Wanstead Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,238 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 91 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127959 |
| Distance: | 204 m |
20180 Wanstead Street
| Asking Price: | $914,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,578 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109712 |
| Distance: | 415 m |
20590 Westfield Avenue
| Asking Price: | $1,132,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124750 |
| Distance: | 467 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $792,000 | $169,000 | $961,000 | -6.4% |
| 2025 | $835,000 | $192,000 | $1,027,000 | -2.7% |
| 2024 | $851,000 | $204,000 | $1,055,000 | +2.0% |
| 2023 | $823,000 | $211,000 | $1,034,000 | +8.0% |
| 2022 | $761,000 | $196,000 | $957,000 | +37.3% |
| 2021 | $543,000 | $154,000 | $697,000 | +5.3% |
| 2020 | $518,000 | $144,000 | $662,000 | - |